Přihlášení pro firmy

Zapomněli jste heslo?

Login

Stavební kameny Hnutí zaHRádkářů

Datum publikace: 20. 6. 2012 Typ: Rozhovor Obor: zaHRádkaření

Pro zájemce o pozadí vzniku Hnutí zaHRádkářů nabízíme část staršího rozhovoru s Martinem Rumanem na téma "Fit For Business".

Klíčovými slovy jsou "celostnost", "všímavost" a "smysluplnost", řeč je o propojení pracovního nasazení a efektivity se zdravým životním stylem a osobním pocitem smysluplnosti a vyváženosti.

Publikováno v roce 2009, ale stále aktuální.

O čem je "Fit For Business"?

Práce je jedním z klíčových zdrojů životního štěstí či alespoň duševního zdraví. Tedy práce v nějakém ohledu tvořivá, smysluplná a naplňující, dodejme s humanisty. Fit For Business je o oslovování nejen kognitivní či racionální složky v rozvoji a vzdělávání, ale také složky emocionální a fyzické.

Abych byl konkrétnější – zmíněné pootočení perspektivy HR v rámci Fit For Business spočívá v rozmístění kategorií jako je fyzická pohoda, kondice a zdraví zaměstnanců na jednu linii s úrovní soft skills, kvalitou interní komunikace, efektivitou spolupráce či stupněm motivace a identifikace zaměstnanců s firemní vizí. Potenciál ke skokovým změnám ve výkonnosti jednotlivců, které se odrazí v celkové atmosféře a výsledcích organizací, pak leží zejména v překryvech, souvislostech a synergiích mezi nimi.


Vysvětlete nám pojem Mindfulness.

V původním principu východní moudrosti a duchovní praxe jde o odhodlání, schopnost a dovednost autenticky žít přítomností a plně si ji uvědomovat, „být všímavým“. Přijmout plnou odpovědnost za vlastní život, plně využívat svobodu volby a nesvázanou schopnost adaptace a kreativního přizpůsobování, „realizovat se“. S vědomím sebe a vědomím smyslu. Ale skutečně zevrubně by Vám spíš vysvětlil kolega Jan Benda, který se tímto tématem dlouhodobě zabývá a je u nás jeho garantem.

Nicméně „Mindfulness“ v business prostředí je pak zdrojem odpovědí na opakující se otázky klíčové pro úspěšnost a výkonnost jednotlivců i organizací: Jak skloubit neustálý tlak na efektivitu a zisk s radostí z práce? Jak být úspěšný v tvrdém světě obchodu a mít přitom pocit, že to, co dělám, má hlubší smysl? Jak dlouhodobě vyvážit vysoké pracovní nasazení, zdravý životní styl a plnohodnotný osobní život? Pokud prací trávíme převážnou část svého bdělého času, mělo by přece hledání cest, jak profesionální život učinit prožitkově co nejkvalitnějším, naplňujícím a smysluplným naší klíčovou prioritou. Či – z našeho pohledu – jednou z priorit HR profesionálů.


Proč si myslíte, že je třeba být „fit pro byznys“ právě v dnešní době?

Myslím, že to platí v každé době. Jen to teď díky „zrychlování světa“, globalizaci a všeobecnému zahlcení informacemi více vidíme a cítíme.


Jak takový přístup ke vzdělávání a rozvoji vypadá v praxi?

 

Náš konzultantský a facilitační přístup je orientovaný na proces a „probouzení vnitřních zdrojů“. Uctíváme sílu trefných metafor a nebojíme se experimentů při hledání té nejefektivnější cesty k cíli. Provokujeme k intenzivnějšímu uvědomování, rozšiřování komfortní zóny, otevřené zpětné vazbě. Pokud nejsme explicitně vyzváni, tak neučíme, ale pomáháme učit se. Vlastně někdy i oné explicitní výzvě navzdory :-).


Celý původní rozhovor: http://www.manazerske-kurzy-educity.cz/rozhovory/fit-for-business-jako-cesta-k-sobe-1042680

 

Sdílet inspiraci:

Diskuze

Přispívat do diskuze mohou pouze registrovaní zaHRádkáři

Přihlášení pro zaHRádkářeChcete také zaHRádkařit?

ZaHRádkáři jsou vybíravá, ale vstřícná parta. Zanechte nám prosím svůj kontakt a napište pár vět o tom, proč a jak se chcete hnutí účastnit. Probereme to v klubovně a dáme Vám vědět!

Registrovat se