Přihlášení pro firmy

Zapomněli jste heslo?

Login

Budou naše děti nezaměstnané?

Datum publikace: 19. 6. 2012 Typ: Článek Obor: Recruitment a trh práce

Situace absolventů na pracovním trhu se za několik posledních let výrazně zhoršila. Časy, kdy byl o mladé lidi těsně po vysoké, ale i střední, škole obrovský zájem, je pravděpodobně na dlouhou dobu pryč. Podle dat Eurostatu vzrostla nezaměstnanost absolventů od roku 2008 téměř v celé Evropě. V některých zemích včetně ČR téměř dvojnásobně - srpen 2008 v ČR 9,5 % vs. srpen 2011 v ČR 18,6 %. Nejhorší Španělsko trpělo ve stejných obdobích dokonce 24,6% a 46% nezaměstnaností absolventů!
Zmíněné statistiky jsou alarmující. Jistě se proto vyplatí v krátkosti zamyslet nad tím, co je podstatné pro dobré uplatnění absolventů.

Řemeslo a cizí jazyky
Rozhodující je již volba střední školy. V 15 letech se však budoucí kariéra příliš plánovat nedá. Pomůže pouze uvědomělý rodič. Pokud je zjevné, že potomek není právě studijní typ, je prozíravé zvolit vhodné řemeslo. Přísloví o jeho zlatém dně stále platí a šikovný řemeslník si uplatnění snadno najde. Na rozdíl například od gymnazisty, který zůstane bez vysoké školy.
Z tipů pro samotné hledání práce po střední škole lze doporučit jen ty obligátní. Dobře napsaný životopis a motivační dopis a inteligentní sebe-prezentaci. Limitem většiny absolventů však je neznalost cizích jazyků, zejména angličtiny. Moje rada tedy zní: „Absolvente, pokud neumíš anglicky, odjeď nejprve na zkušenou do ciziny. Nauč se jazyk a posílen novými dovednostmi se vrhni na pracovní trh.“

Volba oboru
V případě vysokoškoláků existuje větší prostor pro volbu studia. Za velmi praktické považuji přizpůsobit volbu oboru studia nejenom individuálním schopnostem a preferencím, ale také požadavkům pracovního trhu. Nejen z čirého pragmatismu, ale také proto, že mnoho zájemců o vysokoškolské studium nemá o svém budoucím profesním směřování jasnou představu.
Dnes existuje mnoho atraktivních, zejména humanitních, oborů, jejichž studium není vždy snadné, ale následné uplatnění na trhu práce je ještě obtížnější. Naopak technické obory mají o zájemce nouzi. Studenty odrazuje především jejich náročnost. Studijní úsilí ale obvykle bývá odměněné rychlým a relativně snadným nalezením pracovního místa. I pro vysokoškoláky však platí, že studium cizích jazyků je nezbytností.

Práce v oboru co nejdříve
Za další předpoklad úspěchu vysokoškolských absolventů považuji získání praxe během studia. Doporučuji začít pracovat v oboru co nejdříve. Ideálně již ve druhém ročníku. Pro začátek se může vyplatit nabídnout se firmám klidně i zdarma. Z neplacené praxe se totiž může stát pracovní úvazek a studenti s praxí v oboru disponují po svém absolutoriu nezanedbatelnou výhodou.

Motivace a iniciativa
Problematika nezaměstnanosti absolventů je velice složitá. V zásadě lze však říci, že motivovaný a iniciativní absolvent, který splní uvedené předpoklady, nebude mít na trhu práce žádný problém.

Tomáš Prajzler, řídící partner společnosti Talentor Advanced Search

Sdílet inspiraci:

Diskuze

Přispívat do diskuze mohou pouze registrovaní zaHRádkáři

Přihlášení pro zaHRádkářeChcete také zaHRádkařit?

ZaHRádkáři jsou vybíravá, ale vstřícná parta. Zanechte nám prosím svůj kontakt a napište pár vět o tom, proč a jak se chcete hnutí účastnit. Probereme to v klubovně a dáme Vám vědět!

Registrovat se